Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς, σε μαιευτικές κλινικές, κατασκηνώσεις, κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού, και ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μέσα από ένα κύκλο μαθημάτων θεωρητικού και εργαστηριακού περιεχομένου ο απόφοιτος είναι σε θέση να ασκήσει τις βασικές εργασίες που επιτελούνται στον εργασιακό χώρο όπως:

• Να οργανώνει και να εφαρμόζει, ημερήσιο παιδαγωγικό πρόγραμμα στον βρεφονηπιακό και παιδικό σταθμό, εφαρμόζοντας τις κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους συμβάλλοντας στην ψυχική, σωματική και γλωσσική ανάπτυξη του παιδιού.
  • Να ενημερώνει και να συμβουλεύει τους γονείς, για τη σωστή φροντίδα, αγωγή και υγεία των παιδιών.
  • Να συμβουλεύει τη μέλλουσα μητέρα σχετικά με την εγκυμοσύνη και τη φροντίδα και διατροφή του νεογέννητου.
  • Να ασχολείται με την αγωγή και φροντίδα βρεφών και νηπίων με ιδιαιτερότητες.
  • Να παρέχει πρώτες βοήθειες εφαρμόζοντας μέτρα πρόληψης ατυχημάτων.
 Παιδαγωγικό Περιβάλλον
Βρεφονηπιακού Σταθμού
 Αγωγή Βρέφους και Νηπίου 2Θ+2Ε
 Δημιουργική Απασχόληση στην
Προσχολική Ηλικία ΙΙ
 Μουσικοκινητική Αγωγή
Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής
Ψυχολογίας
Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας

Παιδαγωγικό Περιβάλλον
Βρεφονηπιακού Σταθμού
Αγωγή Βρέφους και Νηπίου 2Θ+2Ε
Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής
Ψυχολογίας
Δημιουργική Απασχόληση στην
Προσχολική Ηλικία ΙΙ
Μουσικοκινητική Αγωγή
Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας

Τα προσόντα του Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων διακρίνονται σε:

• Τυπικά: Αφορά στο πτυχίο το οποίο είναι απαραίτητο για την νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος.
  • Ουσιαστικά: Αφορά προσόντα όπως η επαγγελματική κατάρτιση, το υπηρεσιακό ενδιαφέρον, η ποιοτική και ποσοτική απόδοση στην εργασία, οι οργανωτικές ικανότητες, η αξιοπιστία, αγάπη για το παιδί, υπευθυνότητα, υπομονή και πραότητα, δημιουργική φαντασία, ευχάριστο χαρακτήρα – φιλική διάθεση, συνεργασία – ανεκτικότητα, συναδελφικότητα, ευσυνειδησία, συνεχής ενημέρωση για τις επιστημονικές εξελίξεις του επαγγέλματός του.
  • Ο ρόλος του βρεφονηπιοκόμου είναι πολύτιμος τόσο για το μικρό παιδί όσο και για την κοινωνία.Ο βρεφονηπιοκόμος βοηθά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και της προσωπικότητας του παιδιού.Το παιδί που έχει λάβει σωστή αγωγή και φροντίδα στη βρεφική και νηπιακή ηλικία θα γίνει ένας σωστός ενήλικας χρήσιμος στην κοινωνία.

Κύριο έργο τους είναι η αγωγή και φροντίδα των βρεφών και νηπίων από  την γέννηση ως 6 ετών, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες των παιδιών και με στόχο να διαμορφώσει σωστούς αυριανούς ενήλικες γιατί …..

υγιείς ενήλικες σημαίνει υγιή κοινωνία

• Βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς δημόσιους και ιδιωτικούς
  • Κ.Δ.Α.Π. (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών)
  • Σε επιχειρήσεις που έχουν τμήματα προσχολικής αγωγής
  • Μαιευτικές και παιδιατρικές κλινικές
  • Κατασκηνώσεις
  • Παιδότοπους
  • Κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι
  • Ως Ε.Β.Π. (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε δομές Ειδικής Αγωγής και για παράλληλη στήριξη μετά από ένταξη τους στους σχετικούς αξιολογικούς πίνακες
  • Ως εργαστηριακοί εκπαιδευτικοί σε ΕΠΑΛ (ΤΕ)- ΙΕΚ του ΟΑΕΔ (ΤΕ)

• Γίνονται κάτοχοι Πτυχίου επιπέδου 4, Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων Νομοθεσία: Υ.Α. τροποποίηση Γ2β/οικ.1570/99 (Φ.Ε.Κ. 749 τ.Β’/19.05.1999) και Π2β/οικ. 2808/97 (Φ.Ε.Κ.645 τ.Β’/31.07.1997)
  • ΑΠΟΦΑΣΗ–ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ 1/3/2016
    • Χορηγούνται επαγγελματικά δικαιώματα στους κατόχους τίτλου ΕΠΑ.Λ. του Ν. 3475/2006 ειδικότητας «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων» του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατοχών τίτλου TEE Β ́ κύκλου σπουδών ειδικότητας «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων − Παιδοκόμων» του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, που απονεμήθηκαν με τις υπουργικές αποφάσεις Π2β/οικ. 2808/1997 (ΦΕΚ 645/Β΄/1997) και υπουργική απόφαση Γ2β/οικ. 1570/1999 (ΦΕΚ 749/Β΄/1999).
  • Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος.