Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί, ως βοηθητικό προσωπικό στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα, σε εργαστήρια μικροβιολογικά, βιοχημικά, αιματολογικά, ανοσολογικά, παθολογικό- ανατομικά, κυτταρολογικά, σε κέντρα αιμοδοσίας, σε διαγνωστικά κέντρα με τις παραπάνω ειδικότητες, σε φαρμακευτικές εταιρίες και σε υπηρεσίες υγείας ή περιφερειακά κέντρα.

Μικροβιολογία ΙΙ 2Θ+3Ε
 Αιματολογία 2Θ+3Ε
 Κλινική Βιοχημεία  1Θ+4Ε
 Ανοσολογία  1Θ+2Ε

Μικροβιολογία ΙΙ 2Θ+2Ε
Αιματολογία 1Θ+2Ε
Κλινική Βιοχημεία 1Θ+4Ε
Ανοσολογία 1Θ+2Ε

Ο απόφοιτος του τμήματος:

• Προετοιμάζει και εξετάζει βιολογικά δείγματα στο εργαστήριο
  • Αναλύει και επεξεργάζεται δείγματα από το ανθρώπινο σώμα με σκοπό την πρόληψη και την διάγνωση διαφόρων παθήσεων
  • Σε εργαστήρια αιμοδοσίας δίνει οδηγίες στους αιμοδότες για την κατάλληλη προετοιμασία πριν την αιμοληψία
  • Παρασκευάζει τα παράγωγα αίματος
  • Φροντίζει για την αποστείρωση των υλικών και των σκευών
  • Σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία
  • Κέντρα υγείας
  • Διαγνωστικά και ερευνητικά κέντρα
  • Ασφαλιστικούς οργανισμούς και τράπεζες αίματος
  • Βιομηχανίες φαρμάκων
  • Ιδιωτικά μικροβιολογικά, παθολογοανατομικά, κυτταρολογικά εργαστήρια

• Γίνονται κάτοχοι Πτυχίου επιπέδου 4
  • Τους αποδίδονται εργασιακά δικαιώματα μετά από εξάμηνη πρακτική άσκηση σε δημόσιο Νοσοκομείο
  • Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα έχουν κατοχυρωθεί με το Π.Δ. 210 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 165 Α΄ στις 24-7-2001. Επίσης, σχετική είναι και η Υπουργική Απόφαση, Υ7β/οικ.4756, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1082 Β΄ στις 14-8-2001.
  • Για τους νέους τίτλους σπουδών των ΕΠΑ.Λ., αναμένεται υπουργική απόφαση περί ισοτιμίας τους, με τους παλαιούς τίτλους σπουδών των ΤΕΕ. διατάξεις της παρ.3 του αρθρου 6 του ν.2009/1992.