Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

«…..από το μοντέρνο σκουπίδι» οι μαθητές της Β λυκείου του τομέα πληροφορικής συμμετέχοντας στο δίκτυο «Κλικ, Προστάτευσέ το», ευαισθητοποιήθηκαν σε σχέση με το νέο σκουπίδι που είναι οι μάσκες κάθε είδους, οι οποίες έκαναν την εμφάνισή τους λόγω της πανδημίας και επιβάρυναν το οικολογικό μας αποτύπωμα. Αποτύπωσαν το πρόβλημα φωτογραφίζοντας κατά τη διάρκεια περιπάτων τους εντός και εκτός του σχολείου και προσπάθησαν να βελτιώσουν την όψη των χώρων συγκεντρώνοντας τα μοντέρνα σκουπίδια και ρίχνοντάς τα στον κάδο. Το τελικό πόνημα που είναι μια αφίσα εκτέθηκε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο και στη συνέχεια θα κοσμεί τον χώρο του σχολείου προς ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση της υπόλοιπης σχολικής κοινότητας και των επισκεπτών.

«ΓΗ μαΓΗρική και υΓΗα: Μια σχέση ζωής» ομάδα μαθητών της ειδικότητας Γ΄ Τεχνολογίας Τροφίμων κα Ποτών διερεύνησαν το θέμα του οικολογικού αποτυπώματος της διατροφής, προβληματίστηκαν για το πώς οι διατροφικές μας επιλογές μπορούν να το επηρεάσουν, πώς αυτό μπορεί να μειωθεί και ποια είναι η σχέση της κατάστασης του  πλανήτη μας, του τρόπου που μαγειρεύουμε και διαχειριζόμαστε τα τρόφιμα και τα φαγητά μας και της υγείας μας. Αναζήτησαν απαντήσεις και σκεπτόμενοι κριτικά  πρότειναν διατροφικές επιλογές και παρασκευές, καθώς και πολλά χρήσιμα tips για την μείωση του οικολογικού αποτυπώματος της διατροφής δίνοντας έτσι λύσεις στα βασικά τους ερωτήματα.

Το τελικό πόνημα του έργου είναι ένα blog όπου έχει αναρτηθεί- και θα συνεχίσει να αναρτάται -όλο το υλικό, εξασφαλίζοντας τη βιωσιμότητα του έργου.