Βοηθός Νοσηλευτή

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθών Νοσηλευτών με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά:

• Μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό σε Νοσοκομεία  και Κέντρα Υγείας, Νοσηλευτικές μονάδες, Υγειονομικούς, σταθμούς, ΕΚΑΒ, Οίκους ευγηρίας, Κέντρα αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες και ως ελεύθερος επαγγελματίας που προσφέρει υπηρεσίες σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική  παρακολούθηση.
  • Σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές στρώνει το κρεβάτι του αρρώστου,  χορηγεί εργαλεία σε μία χειρουργική επέμβαση, ετοιμάζει υλικό για αποστείρωση, απολυμαίνει τα αντικείμενα του χειρουργείου, σηκώνει ή τοποθετεί τον άρρωστο στο κρεβάτι, χορηγεί ουροδοχείο,  σωλήνα αερίων, υπόθετο, καθαρτικό και φαρμακευτικό υπόκλισμο στο κρεβάτι. προετοιμάζει  σετ αλλαγής τραύματος, βοηθά στην κένωση και την πλύση του στομάχου, κάνει λήψη ζωτικών  σημείων,  χορηγεί φάρμα  τοπικά ά από το στόμα, λαμβάνει ούρα και γαστρικό υγρό, χορηγεί Ο2 με μάσκα και ρινική κάνουλα, τοποθετεί τον άρρωστο στο χειρουργικό τραπέζι,  εφαρμόζει τεχνικές θεραπείας και πρόληψης κατακλίσεων, θερμά και ψυχρά επιθέματα, τεχνικές ατομικής καθαριότητας, συμμετέχει στην ομάδα φροντίδας αρρώστων σε σπίτι, στο κέντρο υγείας, στο σχολείο, εφαρμόζει νοσηλευτικές τεχνικές σε αρώστους με παθήσεις  του ματιού, αυτιού, οστών, γεννητικών οργάνων, νευρικού και ουροποιητικού συστήματος, φροντίζει νεογνό,  εφαρμόζει  καθαριότητα των γεννητικών οργάνων της λεχώνας, πραγματοποιεί μετρήσεις και τηρεί το ιατρικό απόρρητο.
Νοσηλευτική ΙΙ 2Θ+10Ε
Χειρουργική- Τεχνική Χειρουργείου
Στοιχεία Παθολογίας
Στοιχεία Μαιευτικής-Γυναικολογίας

Νοσηλευτική ΙΙ 2Θ+8Ε
Χειρουργική- Τεχνική Χειρουργείου
Στοιχεία Παθολογίας
Στοιχεία Μαιευτικής-Γυναικολογίας

Ο ρόλος του/της Βοηθού Νοσηλευτή απαιτεί:

• Μεθοδικότητα και ακρίβεια κατά την εκτέλεση των καθηκόντων τους
  • Προσοχή και παρατηρητικότητα
  • Ψυχική αντοχή
  • Ψυχραιμία
  • Υπομονή
  • Υπευθυνότητα
  • Ευγένεια και προθυμία
  • Διακριτικότητα
  • Φιλική διάθεση
  • Κατανόηση

Απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος μετά από εξάμηνη πρακτική σε δημόσιο νοσοκομείο

• Νοσοκομεία
  • Ιδιωτικές κλινικές
  • Κέντρα Υγείας
  • Μονάδες ημερήσιας φροντίδας
  • Φαρμακευτικές εταιρείες
  • Ιδιωτικά ιατρεία
  • Οίκους ευγηρίας
  • Βοήθεια στο σπίτι των δήμων
  • Σχολικοί Νοσηλευτές
  • Εκπαίδευση και Κατάρτιση
  • ΕΚΑΒ
  • ΚΑΠΗ
  • Ελεύθεροι επαγγελματίες

• Γίνονται κάτοχοι Πτυχίου επιπέδου 4
  • Τους αποδίδονται εργασιακά δικαιώματα μετά από εξάμηνη πρακτική άσκηση σε δημόσιο Νοσοκομείο
  • Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα έχουν κατοχυρωθεί με το Π.Δ. 210 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 165 Α΄ στις 24-7-2001. Επίσης, σχετική είναι και η Υπουργική Απόφαση, Υ7β/οικ.4756, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1082 Β΄ στις 14-8-2001.
  • Για τους νέους τίτλους σπουδών των ΕΠΑ.Λ., αναμένεται υπουργική απόφαση περί ισοτιμίας τους, με τους παλαιούς τίτλους σπουδών των ΤΕΕ. διατάξεις της παρ.3 του αρθρου 6 του ν.2009/1992.