Προγράμματα Πολιτιστικά

«Από τον κάδο στο κάδρο» ομάδα μαθητών του τμήματος Β΄ πληροφορικής αναζητώντας τη σχέση τέχνης και ανακύκλωσης και τέχνης και τεχνολογίας, κατασκεύασε τρισδιάστατα καλλιτεχνικά έργα που απεικονίζουν το προφίλ του κάθε τομέα ειδικοτήτων του σχολείου.   Οι καλλιτεχνικοί πίνακες δημιουργήθηκαν με τα ανακυκλώσιμα υλικά που ο κάθε τομέας χρησιμοποιεί, προβάλλοντας έτσι τη λειτουργία και την αξία της επανάχρησης.

Η μικρή γκαλερί  λειτουργεί και ως κιόσκι ενημέρωσης, διότι με τα QR codes που συνοδεύουν την κάθε καλλιτεχνική δημιουργία ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να λάβει πληροφορίες για τον αντίστοιχο τομέα.

«Μια πολιτεία αλλιώτικη από τις άλλες» οι μαθήτριες της Γ΄τάξης Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων έδωσαν άλλη διάσταση στο παραμύθι και  κουκλοθέατρο «Η Ντενεκεδούπολη»,  ένα κλασικό και διαχρονικό έργο, καθώς οι ήρωες γίνονται αντικείμενα και αποκτούν λόγο και υπόσταση.  Χρησιμοποιώντας την φαντασία και ανακυκλώσιμα υλικά οι μαθήτριες έδωσαν στα αντικείμενα της Ντενεκεδούπολης , εκτός από ζωή και υπόσταση, και ανθρώπινη παρουσία, αφού έκαναν τη διασκευή του παραμυθιού, κατασκεύασαν τους ήρωες  και τα σκηνικά του κουκλοθέατρου, το  παρουσίασαν στους μικρούς θεατές του Βρεφονηπιακού Σταθμού  «Νταλίπη», προβάλλοντας μέσα από το έργο  τις έννοιες της δημοκρατίας, της ελευθερίας και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

«THESS-City Break» ή «αλλιώς… κάντε ένα διάλειμμα στην πόλη μας τη Θεσσαλονίκη». Οι μαθητές της Β΄ λυκείου του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας του Εσπερινού Επαγγελματικού λυκείου δημιούργησαν μια παρουσίαση που αποτελεί ένα μικρό τουριστικό οδηγό της Θεσσαλονίκης.  Σκοπός του εγχειρήματος είναι η προβολή της πόλης ως ένας προορισμός «τουρισμού πόλεων», μια κατηγορία τουρισμού, η οποία αποτελεί μια από τις σημαντικότερες μορφές τουρισμού παγκοσμίως. Οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες για το συγκεκριμένο τουριστικό μοντέλο, φωτογράφισαν την πόλη τους και πρότειναν μέρη και δραστηριότητες για τον επισκέπτη που θα έρθει στη Θεσσαλονίκη για μια ολιγοήμερη απόδραση. Το τελικό πόνημα του έργου θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου για την ενημέρωση της υπόλοιπης σχολικής κοινότητας και των επισκεπτών.