Βοηθός Φυσικοθεραπευτή

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Φυσικοθεραπευτή με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό σε Φυσιοθεραπευτήρια (Ιδιωτικά, Δημόσια), Νοσοκομεία, Ιδρύματα αποκατάστασης, Ιατρεία θεραπευτικών λουτρό-πηγών, Γυμναστήρια, σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που διαθέτουν χώρους γυμναστικής και φυσικής αποκατάστασης.

Κινησιολογία
Φυσικοθεραπεία 2Θ+3Ε
Πρακτική Φυσικοθεραπεία 1Θ+2Ε
Πρακτική Μάλαξη
Φυσικά Μέσα και Εφαρμογή τους 2Θ+3Ε

Κινησιολογία
Φυσικοθεραπεία 2Θ+2Ε
Πρακτική Φυσικοθεραπεία 1Θ+2Ε
Πρακτική Μάλαξη
Φυσικά Μέσα και Εφαρμογή τους 1Θ+2Ε

Ο απόφοιτος του τμήματος:

• ασκεί ένα σύγχρονο επάγγελμα, απαραίτητο για την αποκατάσταση ατόμων με κινητικά προβλήματα εκ γενετής ή επίκτητα μετά από  ασθένειες και τραυματισμούς.
  • Ο/Η πτυχιούχος Βοηθός Φυσικοθεραπείας εργάζεται σύμφωνα με τις οδηγίες του Φυσιάτρου, του Φυσικοθεραπευτή, του Κινησιοθεραπευτή ή του Ειδικού Ιατρού. Εφαρμόζει ειδικές τεχνικές αποκατάστασης παθήσεων και χειρίζεται άνετα τις απαραίτητες συσκευές και όργανα.
  • Υποβάλλει σε θεραπευτική γυμναστική και μάλαξη, άτομα με κινητικές δυσλειτουργίες, συμβάλλει στην αποκατάσταση ατόμων που πάσχουν από αναπνευστικά, κυκλοφορικά, ρευματολογικά, ορθοπεδικά, νευρολογικά κ.λ.π. προβλήματα, διορθώνοντας λανθασμένα κινητικά πρότυπα.
  • Το θεραπευτικό πλάνο καθορίζεται από τον ιατρό, σε συνεργασία με το Φυσικοθεραπευτή. Οι παθήσεις με τις οποίες ασχολείται είναι: παθήσεις και κακώσεις του νευρικού συστήματος, παθήσεις και κακώσεις του μυοσκελετικού συστήματος, αναπνευστικές παθήσεις, παθήσεις εγκεφαλικής παράλυσης.
  • Επίσης, προσφέρει τις υπηρεσίες του στην αντιμετώπιση ατυχημάτων σε αθλητικούς χώρους και επιβλέπει τη σωστή μεταφορά των ασθενών με κινητικά προβλήματα.
  • Εργαστήρια Φυσικοθεραπείας
  • Ιδρύματα Αποθεραπείας και Αποκατάστασης ατόμων με ειδικές κινητικές αναπηρίες
  • ΚΑΠΗ
  • Ιατρεία Θεραπευτικών Λουτροπηγών
  • Κέντρα αποκατάστασης
  • Νοσοκομεία, κλινικές, θεραπευτήρια που διαθέτουν ανάλογα τμήματα
  • Αθλητικά κέντρα, χώρους άθλησης και γυμναστήρια
  • Ξενοδοχειακές μονάδες που διαθέτουν χώρους γυμναστικής και άθλησης καθώς και χώρους συντήρησης της καλής φυσικής κατάστασης (Fitness club)

• Γίνονται κάτοχοι Πτυχίου επιπέδου 4
  • Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα έχουν κατοχυρωθεί με το Π.Δ. 210 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 165 Α΄ στις 24-7-2001. Επίσης, σχετική είναι και η Υπουργική Απόφαση, Υ7β/οικ.4756, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1082 Β΄ στις 14-8-2001.
  • Για τους νέους τίτλους σπουδών των ΕΠΑ.Λ., αναμένεται υπουργική απόφαση περί ισοτιμίας τους, με τους παλαιούς τίτλους σπουδών των ΤΕΕ. διατάξεις της παρ.3 του αρθρου 6 του ν.2009/1992.